Preskočiť navigáciu.
Domov

Alexander Jiroušek - Južná Afrika

Horúce slnko a tajomné diamanty ... cez optiku bez peňazí

Nezohnali ste pred rokom letenku a nemohli ste sa popri zápasoch našich futbalistoch kochať krásami najjužnejšej krajiny afrického kontinentu? Smola. Máme však pre vás akúsi náhradu, takmer neodolateľnú. 11. mája 2011 o 16:30 hod. Vás srdečne privítame v Gemerskej knižnici Pavla Dobšinského v Rožňave, kde sa uskutoční beseda spojená s výstavou "Južná Afrika", ktorú zdokumentoval významný slovenský fotograf Alexander Jiroušek.

Alexander Jiroušek, výtvarník – fotograf, ktorý sa od roku 1975 venuje fotografickej tvorbe ako výtvarník v slobodnom povolaní. Jeho fotografie sú súčasťou vyše 130 publikácií. Za dlhoročnú fotografickú tvorbu mu udelili v roku 2004 Cenu Mesta Košice a v roku 2005 Cenu Fair Play Slovenského olympijského výboru za dlhoročnú propagáciu Slovenska a fotografovanie Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach, nepretržite od roku 1967.

"Juhoafrická republika patrí medzi najvyspelejšie africké štáty. Pre našinca, obyčajného človeka, takmer nedosiahnuteľná krajina.", hovorí pracovníčka knižnice a pokračuje „Mnohí si však šetrili financie na majstrovstvá sveta vo futbale, ktoré sa uskutočnili minulý rok a aspoň na chvíľu nazreli do tejto krajiny. Pre všetkých, ktorí sa chcú niečo dozvedieť, sme pripravili zaujímavé rozprávanie doplnené výstavou fotografií, ktoré sa zrodili v roku 2007, počas potuliek po tejto rozsiahlej krajine," dodala Tatiana Bachňáková. "Samotný autor sa tam dostal zaujímavým spôsobom. Nielen priami účastníci vernisáže, ktorá bude spojená s besedou neoľutujú čas strávený s autorom v knižnici, ale aj poslucháči internetového rádia, sa opäť budú môcť zapojiť do diskusie a získať pohľad na tajomnú krajinu" prezradila po úvodnom stretnutí s autorom riaditeľka knižnice Mgr. Iveta Kyselová.

Aktualizované: FOTOGALÉRIA a záznam z vysielania