Preskočiť navigáciu.
Domov

Biblia na cestách

FOTOGALÉRIA z výstavy.

Biblia to nie je len jedna kniha. Je to akási „knižnica“, ktorá obsahuje okolo 73 rôznych spisov (v rôznych cirkvách sa ich počet môže líšiť) a bola vytvorená v priebehu asi 1500 rokov. Tvoria ju dve hlavné časti: Starý zákon (Stará zmluva), ktorý kresťania prevzali z judaizmu (pôvodne v gréckom preklade); obsahuje 46 spisov (kníh), z toho je 17 historických, 5 vyučujúcich a 17 prorockých; vznikal asi 1300 rokov; skoro celý je napísaný v hebrejčine. Nový zákon (Nová zmluva), ktorý obsahuje kresťanské zvestovania, obsahuje 27 spisov (kníh), z toho 5 historických, 21 vyučujúcich a 1 prorockú; vznikal (v otázke datovania spisov Nového zákona nie sú historici dodnes jednotní) asi 80-200 rokov.

„Unikátna výstava má za úlohu priblížiť Bibliu ako knihu kníh nielen z pohľadu historického, ale predovšetkým priblížením jej posolstva súčasnému človeku. Návštevníci budú mať možnosť prezrieť si vyše 100 exponátov kníh napísaných v rôznych svetových  jazykoch“ prezradila riaditeľka Gemerskej knižnice Pavla Dobšinského v Rožňave Mgr. Iveta Kyselová a dodala „Biblia sa pokladá aj za cenný kultúrno-historický dokument ľudstva. Verím, že široká verejnosť prijme naše pozvanie na túto unikátnu putovnú výstavu. Odborný výklad im poskytne pracovník občianskeho združenia, ktorý bude počas všetkých dní trvania výstavy v knižnici prítomný.“

Putovná výstava Biblia na cestách bude širokej verejnosti sprístupnená od 8.1.2013 (od 12:00 hod.) do 25.1.2013 do 12:00 hod. počas otváracích hodín v Gemerskej knižnici Pavla Dobšinského v Rožňave, ul. Lipová 3.
V prípade záujmu dozvedieť sa niečo viac, sú pre jednotlivé školy pripravené krátke prednášky, ktoré je nutné vopred nahlásiť pracovníkom knižnice (osobne alebo telefonicky).
Pre verejnosť bude dňa 16.1.2013 o 16:30 hod. prednáška na tému Poklad dávnych zvitkov a dňa 23.1.2013 o 16:30 hod. prednáška na tému Jedinečnosť Biblie.
Vstup na výstavu i prednášky je voľný.